DUK - Dažniausiai užduodami klausimai apie dronus

 • 1. Kaip sukonfigūruoti RTK nustatymus?
  Įeikite į misijos planavimo arba rankinio skrydžio langą. Dešinėje viršuje paspauskite tris taškus ir susiraskite RTK simbolį. Būtinai įjunkite RTK possitioning (Maintain Possitioning Accuracy mode – gali būti išjungtas). Prie Select RTK service type pasirinkite Custom Network RTK ir į laukelius suveskite šiuos duomenis:

  NTRIP host: 193.219.10.2 arba 195.182.72.152

  Port: 2101

  User: Jūsų LitPOS prisijungimo vardas (galite naudoti tą patį, kurį naudojate GPS imtuve) arba susikurti čia: https://www.geoportal.lt/geoportal/web/litpos-paslauga/registracija

  Password: Jūsų LitPOS prisijungimo slaptažodis

  Mountpoint: rtx_rtcm34 (jeigu naudojate LiDAR skenerį naudokite vrs_rtcm31)

  2. Ką daryti jeigu dronui nepavyksta užfiksuoti RTK signalo?
  Pirmiausia patikrinkite ar turite interneto ryšį (ar nepasibaigė interneto duomenys jūsų kortelėje ir ar jūsų esamoje vietoje yra geras mobilus ryšys). Jeigu su interneto ryšiu viskas gerai, pabandykite pakeisti LitPOS stoties IP adresą (žr. 1 klausimą).

  Galima pabandyti išjungti RTK (RTK possitioning), pakilti į 30-50 metrų aukštį ir pabandyti vėl įjungti RTK (reikėtų palaukti 1-3 minutes)

  .
  3. Kaip nustatyti drono namų vietą (RTH)?
  Gali būti dvi drono namų vietos. Standartiškai namų vieta yra drono paleidimo skrydžiui vieta. Tačiau galima pakeisti į valdymo pulto vietą jeigu skrydžio metu pasikeitė jūsų lokacija ir norite, kad dronas nusileistu toje vietoje kur esate jūs. Įeikite į skrydžio langą ir paspauskite tris taškus viršuje dešinėje, tuomet pasirinkite drono simbolį. Matysite nustatymą „Home Point Settings“ ir du simbolius. Simbolis su dronu ir H raide yra drono esamos vietos nustatymas kaip namų vieta. Simbolis su žmogumi ir valdymo pultu yra valdymo pulto vietos nustatymas kaip namų vieta. Tam, kad užfiksuotumėte namų vietą paspauskite ant norimo simbolio. Gamykliškai yra nustatyta drono paleidimo vieta, jeigu šis variantas tinkamas nieko daryti nereikia.
  4. Kaip ir kada atnaujinti drono ir valdymo pulto programinę įrangą?
  Drono programinę įrangą rekomenduojame atnaujinti kiekvieną kartą, kai ji išleidžiama. Su atnaujinimu yra ištaisomos programinės klaidos, o kartais atsiranda ir naudingų naujų funkcionalumų. Jeigu dronas susiduria su kažkokiomis problemomis, kurio trukdo atlikti skrydžius, tai ženklas, kad pirmiausia reikia atnaujinti programinę įrangą (daugeliu atveju, problemos tuomet išsisprendžia). Būtinai turi būti atnaujinta tiek drono, tiek valdymo pulto programinės įrangos kartu.

  Programinę įranga galima atnaujinti parsisiuntus DJI Assistant programą į kompiuterį ir prijungus droną. Parsisiųsti galite iš gamintojo puslapio, susiradus turimą drono modelį https://www.dji.com/lt/products/enterprise#drones ir nuėjus į Downloads skiltį bei susiradus DJI Assistant programą.

  Valdymo pulto programinę įrangą galima atnaujinti tik per pultą interneto ryšiu arba parsisiuntus ir įrašius atnaujinimo failą į MicroSD kortelę bei įdėjus į valdymo pultą. Parsisiųsti atnaujinimo failą galima nuėjus į gamintojo puslapį ir pasirinkus savo drono modelį, bei susiradus RC failą esantį Downloads skiltyje Firmware eilėje.
  5. Kur pasitikrinti ar jūsų numatytoje skraidymo vietoje nėra skrydžio ribojimų?
  Čia galite rasti programinius ribojimus dronui, kurie gali neleisti išvis skristi arba yra ribojamas skrydžio aukštis https://www.dji.com/lt/flysafe/geo-map/

  Bendro pobūdžio ribojimus, kurie nebūtinai bus programiškai ribojami drone galite pasitikrinti čia https://www.oran.lt/
  6. Kaip nuimti ribojimus no-fly zonoje?
  7. Kaip sukalibruoti drono kamerą?
  Papildoma
  8. Kaip sukalibruoti GPS drone?
  Papildoma
  9. Kaip pakeisti Parrot Anafi dronų propelerius?
  ANAFI dronų propeleriai buvo sukurti taip, kad būtų galima greitai juos pakeisti. Norėdami pakeisti propelerius, atlikite šią paprastą procedūrą:

  1. Išskleiskite drono pečius ir propelerius.

  2. Viena ranka laikykite propelerio variklį (apvalią besisukančią dalį).

  3. Kita ranka paimkite už propelerius (kur prisukti varžtai).

  4. Sukite propelerio variklį (apvalią besisukančią dalį) prieš laikrodžio rodyklę (apie 15 apsukimų).
  10. Ką daryti jeigu gaunate pranešimą „magnetic intereference error“?
  Greičiausiai reikalingas kompaso kalibravimas (dažnas atvejis, ypač jeigu keičiate skraidymo lokacijas didesniu atstumu). Skrydžio lange paspauskite tris taškus viršuje dešinėje pusėje ir pasirinkite drono simbolį. Susiraskite menių parinktį „Sensor status“ ir pasirinkite „Compass“. Tuomet spauskite „Calibrate Compass“ ir vykdyti nurodymus, kurie pateikiami ekrane (apsisukite aplink savo ašį laikydami droną ~1 metro aukštyje kol pasikeis iliustracija, tuomet paverskite droną kaip parodytą iliustracijoje ir vėl atlikite tą patį veiksmą).

  Jeigu kompaso kalibravimas buvo nesėkmingas, gali būti, kad jūsų vietoje yra dideli trikdžiai ir reikėtų nunešti droną keliolika metrų į kitą vietą.
  11. Kas bus jei dronui išsikraus baterijos?
  Dronas užfiksavęs, kad baterijos išsikrovimo lygis pasiekė jūsų nustatytą ribą sustabdys misiją ir pradės grįžimą ir leidimąsi į jūsų drono namų vietą (žr. 3 klausimą). Baterijos išsikrovimo ribą galite nustatyti eidami į skrydžio langą ir paspaudę tris taškus esančius viršuje dešinėje bei pasirinkite baterijos simbolį. Ten galite nustatyti Low ribą (kai dronas pradės grįžti) ir Critical Low (kai dronas pradės leistis toje vietoje, kurioje užfiksavo kritinę ribą). Rekomenduojame vasarą naudoti atitinkamai 15% ir 10% ribas, o žiemą 20% ir 15%. Jeigu dronas bus daug nutolęs nuo namų vietos (RTH), jis gali pradėti grįžti ir anksčiau nei nustatyta riba (dronas paskaičiuoja kiek jam reikės energijos grįžti tam tikrą atstumą).
  12. Ką daryti jei neužkrauna žemėlapio valdymo pulte?
  Patikrinkite ar yra interneto ryšys. Taip pat patikrinkite ar nėra naujesnės drono ir valdymo pulto programinės įrangos versijos (žr. klausimą 4 klausimą)
  13. Kas bus jeigu dronas prarado ryšį su valdymo pultu?
  Dronas praradęs ryšį negalės būti valdomas ir nematysime jo lokacijos. Tačiau neužmezgęs signalo per keletą sekundžių dronas grįš į savo namų vietą ir nusileis (žr. 3 klausimą).
  14. Ką daryti jeigu nepasikrauna DJI Matrice 300 RTK ar 350 RTK baterijos (TB60 ar TB65 Intelligent Flight Battery)?
  Droną su nepasikraunančiom baterijom prijungti prie kompiuterio ir atnaujinti programinę įrangą.
  15. Ką daryti jeigu nepavyksta uždėti/nesifiksuoja sensoriaus prie DJI Matrice 300 RTK ar 350 RTK?
  Patikrinkite ar kontaktai drone jungtyje yra lygiagrečiai raudonam taškui. Jeigu ne, plokštelę esančią viduj pabandykite pasukti į teisingą poziciją.
  Draudžiamos zonos ir leidimai
  Dronų neskraidymo zonos ir leidimai

  Lietuvos teritorijoje yra gausu draudžiamų zonų ir kitų ribojimų bepiločiams orlaiviams – dronams. Todėl norint atlikti skrydį tokioje teritorijoje arba virš ribojimų ribų, reikia gauti specialius leidimus. Šioje skiltyje pateikiame naudingus žingsnius ir instrukcijas, kaip gauti leidimus.

  1. Visų pirma, prieš atliekant skrydį – patikrinkite vietą ORANT.LT puslapyje. Jeigu matote, kad esate draudžiamoje skraidyti zonoje, turite išsiaiškinti, kas yra atsakingas už šią zoną. Tai galite padaryti atsidarę „V-925 Priedo pakeitimas“ dokumentą. Jame rasite visų zonų sąrašą ir už jas atsakingų institucijų kontaktus.

  2. Informuokite už jūsų pasirinktą zoną atsakingą įstaigą elektroniniu paštu. Laiške turite pranešti apie norimą atlikti skrydį, jo laiką ir skrydžio priežastį. Zonos steigėjai gali prašyti piloto licencijos. Taip pat būtina nurodyti jūsų skraidymo ploto koordinates ir jo brėžinį.

  3. Gavus patvirtinimą dėl skrydžio iš atsakingos įstaigos, toliau reikia pildyti „V-1738_3 priedas“ paraišką. Kartu su užpildyta paraiška turite nusiųsti skraidymo ploto koordinates ir brėžinį, zonos įstaigos sutikimą (tinka ekrano nuotrauka) bei piloto leidimus į elektroninį paštą: paraiskos.kop@mil.lt.

  4. Jeigu norite atlikti skrydį pasienyje – reikalingas sekiklis, kuris leis jūsų orlaivį matyti flight radar aplikacijoje. Šis prietaisas yra papildomas komponentas, kurį privalėsite pritvirtinti prie savo drono. Taip pat jums reikės gauti ICAO kodą, kuris bus įdiegtas į sekiklį, kad kitiems orlaiviams matytumėtės su jums priskirtu kodu. Dėl šio kodo kreipkitės į TKA.LT.

  5. Jeigu planuojate skraidyti daugiau nei vieną dieną – paraiškos yra teikiamos atskirai už kiekvieną dieną. Jeigu jūsų pasirinktame skraidymo plote yra daugiau nei viena zona, reikalingas leidimas iš visų už zoną atsakingų institucijų.

  6. Gavus visus leidimus ir sutikimus – KOP (karinės oro pajėgos) prieš skrydį paprašys atlikti šiuos veiksmus: telefonu informuoti KJP operatyvinį budėtoją numeriu 846391203, ir draudžiamos zonos įstaigos įgaliotą asmenį prieš pradedant ir baigiant skrydį. Draudžiamos zonos kontaktus pagal jos kodą galite rasti „V-925 Priedo pakeitimas“. Paskambinus tiek į KOP, tiek draudžiamos zonos įgaliotam asmeniui, turite pasakyti savo vardą, pavardę, leidimo numerį ir kad skrydį pradedate. Po skrydžio pakartokite šią procedūrą iš naujo tais pačiais kontaktų numeriais.

  7. Kilus neaiškumų dėl leidimo formų pildymo – galite tiesiogiai kreiptis į paraiskos.kop@mil.lt.

  https://www.oran.lt/

  V-1738_3 priedas

  V-925 Priedo pakeitimas